Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską, realizowana m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Portugalii czy Szwecji.
Jej sygnatariuszki i sygnatariusze – zarówno z sektora prywatnego, administracji publicznej i samorządowej, jak i organizacji pożytku publicznego – zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy, działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności, a także wyrażają gotowość zaangażowania w te działania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych. Ma to służyć spójności i równości społecznej.
- Jesteśmy trzecim samorządem w Polsce, który podpisuje ten dokument. – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – W naszym Urzędzie pracują osoby w różnym wieku, pełnosprawne i z niepełnosprawnościami. Sądzę, że nasza własna różnorodność sprawia, że lepiej reagujemy na potrzeby mieszkanek i mieszkańców, którzy do nas przychodzą. Podpisanie Karty ułatwi skuteczniejsze promowanie zasad i wartości, które wcielamy w życie w Urzędzie, także poza nim – choćby wśród współpracujących z nami przedsiębiorców.
Urząd Miasta Częstochowy w 2014 roku otrzymał tytuł „Samorządu Równych Szans”, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Prawa Antydyskryminacyjnego. W Urzędzie obowiązuje regulamin antydyskryminacyjny i antymobbingowy; organizuje się też szkolenia, których celem jest uwrażliwienie urzędniczek i urzędników na te zjawiska. Wewnętrzny regulamin wynagradzania przeciwdziała powstawaniu nierówności w uposażeniach między zatrudnionymi w Urzędzie kobietami i mężczyznami.
W Urzędzie jest kącik dla dzieci, przewijaki, a osoby głuchonieme mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego w Biurze Obsługi Interesanta. W planach jest uruchomienie platformy do konsultacji społecznych z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W szkoleniach z jej obsługi wzięły udział pracownice i pracownicy Urzędu, osoby z częstochowskich organizacji pozarządowych oraz same osoby z niepełnosprawnościami.