Członkowie Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP podczas lutowego spotkania podzielili się pomysłami, wokół których w tym roku będą w marcu koncentrować swoje działania.
W Warszawie wokół feminatywów
- Działań jest bardzo dużo. Te specjalne koncentrować się będą w tym roku wokół wydanego przez Warszawską Radę Kobiet we współpracy z Urzędem Miasta poradnika dla nauczycielek i nauczycieli „(NIE)równość płci w języku” na temat feminatywów – mówiła podczas spotkania Komisji Aldona Machnowska-Góra, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. W Muzeum Warszawy zorganizowane zostaną warsztaty na temat tego, jak korzystać z równościowego języka, głównie gdy chodzi o nauczycielki i nauczycieli. W tym roku warszawski ratusz zachęca biblioteki publiczne, by zorganizowały – na wzór praktykowanych już w wielu miastach półek z książkami o prawach człowieka - „półki feministyczne”, na których będą mogły znaleźć się książki zarekomendowane przez Warszawską Radę Kobiet.
Urząd nawiązał także współpracę z organizacją „Era nowych kobiet”, której jednym z efektów będą warsztaty i spotkania z ekspertami zorganizowane 8 marca w Pałacu Kultury i Nauki na temat równego traktowania w pracy. W marcu także Ratusz będzie promował zakończenie prac nad Planem Równości Płci w Warszawie. Oprócz tego w Warszawie odbędzie się w marcu mnóstwo innych wydarzeń i konferencji, choćby organizowanych przez Warszawską Radę kobiet lub inne instytucje, które uzyskały patronat Prezydenta Miasta.
Warto podkreślić, że wydarzeniem rozpoczynającym „kobiecy” miesiąc w Warszawie będzie konferencja prasowa zorganizowana w Sejmie poświęcona kwestii feminatywów. Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP przyjęła w październiku ubiegłego roku Apel w sprawie nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w kwestii uwzględnienia feminatywów w nazwach stanowisk. Reprezentanci miast pracujący w Komisji zwrócili się do pań posłanek o inicjatywę w celu nowelizacji zapisów wymienionego we wstępie rozporządzenia. Na Apel odpowiedziały posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska, Barbara Nowacka i Agnieszka Pomaska i 1 marca organizowane jest pierwsze spotkanie robocze w Sejmie połączone z krótkim briefingiem prasowym mówiącym o konieczności zmian.
Miesiąc Krakowianek i Sopocianek
Ponad 70 wydarzeń przygotował na marzec Urząd Miasta Krakowa w ramach „Miesiąca Krakowianek”. Będzie to 50 wydarzeń w głównym programie, ponad 10 wycieczek historycznych oraz osobny program we wszystkich filiach Biblioteki Kraków. M.in. zostanie otwarta na Placu Wszystkich Świętych wystawa o krakowskich architektkach, a w połowie marca zostanie opublikowany „Spacerownik po Starym Mieście” – śladami Krakowianek. Wydarzenia będą organizowane przez Ratusz we współpracy z wieloma różnymi instytucjami kultury, ale także np. ze szpitalami. Będzie też spotkanie o feminatywach w oparciu o warszawski poradnik
Urząd Miasta Sopotu z kolei organizuje „Marzec Sopocianek” i stawia na zdrowie. W ramach całego programu wydarzeń prozdrowotnych organizuje m.in. dwudniowe wydarzenie pt. „Babki w kurorcie” poświęcone głównie zdrowiu, ale też edukacji kobiet i mężczyzn na temat cyklu hormonalnego. W Sopocie także w marcu odbędzie się spotkanie samorządowych pełnomocniczek i pełnomocników ds. równego traktowania, a w sąsiednim Gdańsku, w ECS 10 marca odbędzie się gala „Samorząd przyjazny kobietom”. Zaplanowane jest także spotkanie „Sopot – miasto równości i praw człowieka” z prezentacją miejskiego Planu Równości Płci.
Plany Białegostoku i Poznania
„Bezpieczna Białostocczanka” to cykl szkoleń przygotowanych przez straż miejską w Białymstoku (http://strazmiejska.bialystok.pl/). Będzie to już kolejna, XI edycja kursu dla mieszkanek tego miasta. Jest to przedsięwzięcie kierowane do pań, które ma na celu nauczyć je przede wszystkim bezpiecznych zachowań, między innymi tego, jak unikać zagrożeń, jak nie stać się ofiarą przemocy i jak skutecznie się obronić. Udział w zajęciach to także poprawa kondycji fizycznej.
Zajęcia trwać będą do końca marca br. W kursie bierze udział 30 kobiet.
W Poznaniu w drugiej połowie marca odbędzie się spektakl, a po nim warsztaty w trzech grupach tematycznych poświęconych kwestiom typowo kobiecym. Dodatkowo w marcu rozpoczęte zostaną prace nad kolejną edycją cyklicznej akcji „Poznanianki”. To kampania promująca odważne i ambitne mieszkanki miasta. Swój doroczny finał ma na przełomie września i października. W Poznaniu także trwają intensywne prace nad Równościowym Planem Działania oraz nad Planem Równości Płci. Ambitny plan jest taki, że ten ostatni plan ma wejść w życie do końca kwietnia, a Równościowy Plan Działania – jeszcze przed wakacjami.
(epe)