Dostosowanie strategii partnerstw do wymagań instytucji zarządzających programami regionalnymi oraz przygotowanie projektów do wnioskowania o dofinansowanie z funduszy unijnych w najbliższych naborach i konkursach. To kluczowe elementy procesu doradczego w ramach obecnej, trwającej do końca roku edycji programu CWD. Oprócz tego doradcy i opiekunowie 75 partnerstw wspierają partnerskie samorządy w budowaniu potencjału instytucjonalnego, niezbędnego dla sprawnego wdrażania strategii i zaprojektowanych przedsięwzięć rozwojowych.
W tym celu eksperci Związku Miast Polskich i Fundacji Fundusz Współpracy przeprowadzają dla personelu partnerstw warsztaty i szkolenia o różnorodnej tematyce. Odbyło się ich już niemal 50. Podstawowym zagadnieniem jest opracowanie adekwatnej struktury organizacyjnej oraz zaangażowanie osób z określoną wiedzą i umiejętnościami do koordynowania realizacji i rozliczania projektów. W gronie kilku lub kilkunastu samorządów jest to znacznie bardziej wymagające niż w pojedynczej gminie. Do wdrażania strategii partnerstw i utrzymania dobrej współpracy w dłuższej perspektywie niezbędne są z kolei silne i koncyliacyjne przywództwo oraz budowanie dobrych relacji pomiędzy partnerami dzięki efektywnej komunikacji. Także temu aspektowi poświęcone są warsztaty i szkolenia dla personelu partnerstw, przeprowadzane przez ekspertów ZMP i FFW. Poza tym nie brakuje spotkań dotyczących szczegółów realizacji przedsięwzięć w różnorodnych dziedzinach, od turystyki, przez transport, po efektywność energetyczną.
Na zdjęciach:
- Warsztaty szkoleniowe w ramach projektu CWD 2023 pt. „Elementy zarządzania projektami” - odbyły się 27 października br. w Lesznie dla partnerstwa „Porozumienie w sprawie współdziałania celem realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT Leszno)”
- Warsztaty organizowane w ramach projektu CWD 2023 dla Partnerstw:
Subregion Północny Opolszczyzny:
22 września, Kluczbork: „Komunikacja w zespole, budowanie relacji i skutecznej współpracy na potrzeby wzmacniania potencjału Partnerstwa”,
25 października, Kluczbork: „Transformacja energetyczna w kontekście realizacji środowiskowych celów strategicznych Partnerstwa”.
Subregion Południowy Opolszczyzny:
26 października, Nysa: „Transformacja energetyczna w kontekście realizacji środowiskowych celów strategicznych Partnerstwa”.