Centrum Wsparcia Doradczego – Powiat Brzozowski wchodzi do gry

Opublikowano: 10.12.2020
inkBook.jpg
Powiat Brzozowski wraz z gminami wchodzącymi w jego skład realizuje projekt pilotażowy pn. „Centrum Wsparcia Doradczego”. Jego zadaniem jest integracja i wzmocnienie współpracy samorządów

Powiat brzozowski i gminy wchodzące w jego skład to jedno z 38 partnerstw biorących udział w tym projekcie. Dzięki udziałowi w pilotażu nastąpi wzmocnienie samorządów przy prowadzeniu wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych czy poprawiających jakość życia mieszkańców. 

- Partnerstwa zostały powołane na okoliczność wspólnego myślenia i wspólnego działania – mówi Marek Gabzdyl, doradca partnerstwa Związku Miast Polskich. – To daje szanse rozwoju, ale nie pojedynczego samorządu. Tutaj gramy zespołowo, próbujemy wspólnie rozwiązywać problemy po to, żeby ten powiat w przyszłości miał większe szanse na pozyskiwanie środków, ale także żeby był przebadany, żeby powstała diagnoza. Najpierw przygotujemy strategię terytorialną, następnie będziemy szukać wiązek projektów i z nich wybierzemy jeden projekt, wiodący.

7 grudnia br. w Brzozowie odbyło się pierwsze spotkanie z Partnerstwem Gmin Powiatu Brzozowskiego. Zaprezentowano na nim założenia projektu, omówiono zasady współpracy - plan pracy i kontrakt, przedstawiono rolę Doradców i Związku Miast Polskich w procesie, ustalono cele powołanego partnerstwa oraz przyjęto plan pracy. 

W skład partnerstwa wchodzą: Powiat Brzozowski, Gmina Brzozów, Gmina Domaradz, Gmina Dydnia, Gmina Haczów, Gmina Jasienica Rosielna, Gmina Nozdrzec. 

Cele partnerstwa 

1. Powołanie Rady Partnerstwa Gmin Powiatu Brzozowskiego. 

2. Przeprowadzanie pogłębionej diagnozy problemów, wyzwań i określenie potencjałów rozwojowych obszaru partnerstwa. 

3. Włączenie interesariuszy (mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, grupy inicjatywne, samorządy i samorządowcy, instytucje, inne grupy) w proces pracy przy określeniu realnych i prorozwojowych działań lokalnych samorządów. 

4. Opracowanie pakietu projektów odpowiadających lokalnym potrzebom mieszkańców. 

5. Przeprowadzenie analizy wykonalności każdego projektu oraz analizy możliwych form organizacyjno-prawnych planowanych przedsięwzięć. 

6. Opracowanie potencjalnego harmonogramu realizacji projektów. 

7. Wybór projektu kluczowego dla obszaru partnerstwa, przygotowanie zarysu wniosku o jego dofinansowanie. 

8. Podejmowanie działań na rzecz umieszczenia pakietu projektów i projektu kluczowego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2021 0 2027.


Więcej na temat projektu pilotażowego Centrum Wsparcia Doradczego - TUTAJ.

Partnerzy