Konieczność zawarcia nowego porozumienia wynikała m.in. z opinii prawnych, które potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa.
- W tym temacie odbyło się 9 spotkań, wymieniliśmy ponad 30 pism - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. - W negocjacje zaangażowała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Cieszę się, że nasi partnerzy w sposób merytoryczny podeszli do tematu. Efektem jest wypracowany przez zespoły robocze projekt nowego porozumienia, które będzie gwarantowało, że Bydgoszcz i Toruń będą miały najlepszy w Polsce system gospodarowania odpadami. To co dla nas kluczowe - bydgoszczanie nie będą ponosić dodatkowych kosztów transportu odpadów z Torunia do Bydgoszczy.
Na etapie negocjacji zapisów nowego porozumienia Miasto Bydgoszcz, oprócz pozyskania opinii prawnych, przeprowadziła szereg analiz, a także, na prośbę Miasta Toruń, audyt ceny za transport i przeładunek odpadów. Równocześnie projekt porozumienia uwzględnia możliwość wprowadzenia zmian po orzeczeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego, który na wniosek Torunia rozpatruje kwestie związane z gospodarką odpadami.
O zgodzie na zawarcie przez Bydgoszcz nowego porozumienia w sprawie gospodarki odpadami na najbliższej sesji zadecydują radni.