BiłgoRaj. Tu chce się żyć

Opublikowano: 16.11.2020
Bi_goraj-listopad_2020.jpg
Miasto Biłgoraj złożyło kompletna propozycję projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Ubiega się o dofinansowanie rozwojowego projektu pn. „BiłgoRaj. Tu chce się żyć”.

Miasto Biłgoraj bierze udział w Programie „Rozwój lokalny”, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021. Program skierowany jest do miast małych i średnich, wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. 

W I etapie należało złożyć zarys projektu, pokazujący w zwięzłej formie ogólną koncepcję rozwoju miasta. Z 212 wnioskodawców do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 54, w tym Gmina Miasto Biłgoraj z projektem pn. „BiłgoRaj mieszkańców. Tu chce się żyć”. W II etapie konkursu należało przygotować kompletną propozycję projektu ze wskazaniem konkretnych działań i budżetu oraz opracowaniem dokumentów strategicznych w postaci Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego. Każdy projekt będzie mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości od 3 do 10 mln euro. Poziom dofinansowania wyniesie do 100% kosztów kwalifikowalnych. Z grupy 54 miast wsparcie finansowe otrzyma jedynie około 15.

W ramach przygotowań do opracowania załącznika do wniosku o dofinansowanie – Planu Rozwoju Lokalnego, Zespół Miejski przy wsparciu szkół ponadpodstawowych z terenu miasta oraz spółek: Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora przeprowadził badania ankietowe wśród młodzieży i przedsiębiorców. Badanie poparte danymi statystycznymi posiadanymi przez Urząd Miasta, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny i Monitor Rozwoju Lokalnego, dało obraz kilku obszarów problemowych i deficytów miejskich. Elementy „diagnozy” pozwoliły określić największe zagrożenia rozwojowe i i zaplanować działania przeciwdziałające niekorzystnym zjawiskom.

W ramach programu Miasto zamierza sfinansować następujące zadania: podniesienie atrakcyjności osiedleńczej przez utworzenie osiedla przyjaznego klimatowi, wprowadzenie projektowania permakulturowego, tworzenie klimatu do rozwoju przedsiębiorczości i kreatywności, zwiększenie przestrzeni publicznej do rekreacji i wypoczynku poprzez zagospodarowanie bulwarów Białej Łady i Parku Nowakowskiego, adaptacja do zmian klimatu i ochrona środowiska, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, kultury i integracji, dostępność i poprawa jakości świadczenia usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Partnerzy