Zmiany klimatu wymuszają na nas zmianę sposobu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Ta transformacja powinna być sprawiedliwa i nie może odbywać się kosztem lokalnych społeczności, które rozkwitły w regionach związanych z węglem. Według Polskiej Akademii Nauk, oprócz znacznej rozbudowy odnawialnych źródeł energii, potrzebne nam będą również moce jądrowe, które są w stanie zasilać całe metropolie w sposób tani i niezależny od pogody.
13 września podczas konferencji w Katowicach będzie okazja do rozmowy o konkretnych możliwościach stojących przed samorządami i lokalnym biznesem w tym zakresie, jak rozmawiać z lokalnymi społecznościami o atomie, i jakie wnioski płyną dla nas z krajów, w których taka transformacja już kiedyś się rozpoczęła.
Czy energetyka jądrowa jest szansą dla transformacji energetycznej regionów węglowych?
Czy jest szansą na tanią, czystą i stabilną energię w obecnej sytuacji na rynkach międzynarodowych?
A może jest koniecznością dla osiągnięcia celów niskoemisyjnych?
Dlaczego samorządy powinny interesować się rozwojem energetyki jądrowej?
Wydarzenie jest kierowane zarówno do przedstawicieli samorządów, jak i wszelkich osób zainteresowanych transformacją energetyczną, w tym specjalistów z zakresu energetyki. W konferencji można wziąć udział w sposób stacjonarny lub w formule online.
Konferencja odbędzie się 13 września 2022 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach Metropolitalnych Dni Energii, których głównym partnerem jest Miasto Katowice. Mowę otwierającą wygłosi pan prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, a gościem specjalnym konferencji będzie pan Mark Nelson z USA, dyrektor zarządzający Radiant Energy Fund, doradca rządów, organizacji non-profit i przemysłu w zakresie wykorzystania energii jądrowej.
Temat przewodni konferencji - atom dla samorządu najbardziej wybrzmi podczas prezentacji modelu SaHo, w którym zarówno duże, jak i małe projekty jądrowe mogą być realizowane w modelach spółdzielczych. Od wielu dekad w podobny sposób realizują swoje projekty Finowie i Amerykanie.
Nie zabraknie także informacji o przygotowaniach do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz o roli SMR - ów w energetyce przyszłości. Na zakończenie podczas panelu samorządowego, przygotowanego w partnerstwie ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy energetyka jądrowa może być szansą dla transformacji energetycznej regionów węglowych.
Udział w konferencji będzie bezpłatny po wcześniejszej rejestracji poprzez formularz znajdujący się na stronie www.metropolia-energia.pl.
Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język angielski.
W konferencji można uczestniczyć w sposób stacjonarny w Muzeum Śląskim lub w formule on-line – transmisja będzie prowadzona w czasie rzeczywistym. Zarówno goście stacjonarni, jak i on-line będą mieli możliwość zadawania pytań. Transmisja konferencji również odbędzie się w dwóch językach: polskim i angielskim.
Więcej informacji o konferencji oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie internetowej www.metropolia-energia.pl.
Osobą do kontaktu jest Pani Agnieszka Mateja, główny specjalista w Departamencie Infrastruktury i Środowiska, tel. 32 718 07 40, a.mateja@metropoliagzm.pl