Warszawa, 21 lutego 2022 r.
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,
w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 lutego 2022 r. apelujemy do Pana Premiera oraz kierowanego przez Pana Rządu o bezzwłoczne usunięcie przeszkód prawnych i politycznych, które uniemożliwiają lub utrudniają akceptację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności przez Komisję Europejską.
Środki z Funduszy Europejskich od lat wspierają rozwój naszego kraju. Jakość życia mieszkańców naszych miast i całej Polski znacznie się poprawia. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski otrzymaliśmy średnio 13 869 zł w perspektywie finansowej 2014-2020 (dane GUS). Środki z funduszu odbudowy są niezbędne do dotrzymania deklaracji związanych z osiąganiem celów klimatycznych. Potrzebne są też polskim miastom i gminom do dalszego wyrównywania poziomu życia mieszkańców z poziomem mieszkańców Unii Europejskiej. Wierzymy, że polskiemu Rządowi zależy na dobru obywateli kraju nie mniej niż nam.
Mając powyższe na względzie wzywamy też do przyspieszenia prac związanych z negocjacjami Umowy Partnerstwa i rewizję podejścia do uwag Komisji Europejskiej, które zostały zignorowane przez stronę polską w procesie roboczych ustaleń treści dokumentu w 2021 r. Takie podejście z pewnością nie przysłuży się szybkiej akceptacji Umowy Partnerstwa przez Komisję Europejską, co jest niezbędne do zatwierdzenia programów operacyjnych, na podstawie których będziemy współrealizować budżet europejski w perspektywie 2021-2027.
Apelujemy także o jak najszybsze skierowanie do Sejmu projektu tzw. ustawy wdrożeniowej. Bez implementacji przepisów określających system instytucjonalny i krajowe procedury wydatkowania środków z wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy nie będzie możliwe uruchomienie tych środków nawet jeśli akceptacja polskiego KPO przez KE i Radę nastąpiłaby jutro. Prace nad tą ustawą trwają już niemal 2 lata, a od czerwca 2021 r., kiedy został przyjęty pakiet rozporządzeń dotyczący wdrażania perspektywy finansowej 2021-2027 zniknęły wszelkie przeszkody formalne do jej uchwalenia. Mimo to Rada Ministrów przyjęła ww. projekt dopiero w lutym 2022 r., i do dziś nie został on wniesiony do prac parlamentarnych.
(-) Tadeusz Truskolaski
Prezes Zarządu
Unii Metropolii Polskich
(-) Zygmunt Frankiewicz
Prezes
Związku Miast Polskich
Apel wystosował także Ruch Samorządowy Tak dla Polski - w załączeniu