Tegoroczne wydarzenie jest szczególne – mija dokładnie 80 lat od zrywu powstańczego w stolicy. Obchodom przyświeca hasło, w którym mowa o głównej wartości przyświecającej walczącym wtedy warszawiakom: „W jak wolność”.
„Apelujemy do warszawianek i warszawiaków, do naszych gości i osób odwiedzających w tym czasie Warszawę o dołączanie do upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność” - tak zaczyna się apel podpisany przez powstańców i prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
- Powstanie Warszawskie było – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – największym wydarzeniem bojowym. Polska stanęła do walki o swoją wolność. Do walki nie tylko o Warszawę, ale o Polskę. Dlatego trzeba pamiętać i utrwalać to wydarzenie w pamięci wśród młodszego pokolenia – mówi Janusz Komorowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
- To były dla nas, warszawiaków, wielkie chwile, na które czekaliśmy coraz bardziej niecierpliwie. Nastroje wśród młodzieży warszawskiej były coraz bardziej wspaniałe, bo chcieliśmy się wyzwolić sami – własnymi rękami. Dlatego przystąpiliśmy do tej nierównej walki. Przeżywaliśmy chwile radości, załamania, znowu radości – mówi Bogdan Bartnikowski, skarbnik Związku Powstańców Warszawskich i dodaje: – Są ciągle bardzo młodzi ludzie, którzy czekają na nasze opowieści i w miarę możliwości usiłują nam pomagać. Są cały czas razem z nami. To dla nas bardzo ważne. W ten sposób upewniamy się, że pamięć o tym wspaniałym zrywie nie zniknie.
- Powstanie Warszawskie jest ważne dla nas wszystkich, jest ważne dla warszawiaków, ale również dla mieszkańców całej Polski. Wyniki badań z ostatnich tygodni pokazują, że niemal wszyscy warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego przez miasto jest istotne. 98 proc. mieszkańców Warszawy wie o godz. „W”. Apelujemy, aby uczcić godzinę 17 nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski – Wzywamy, aby w sposób godny uczcić godzinę bohaterskiego zrywu.
Główne uroczystości
Jubileuszowa, 80. rocznica Powstania Warszawskiego jest obchodzona wyjątkowo uroczyście. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń. To nie tylko uroczyste msze święte i składanie kwiatów w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również wystawy, spacery historyczne, koncerty, gry terenowe czy pikniki historyczno-edukacyjne.
Uroczystości główne zostały zainaugurowane 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się z Powstańcami. Podczas uroczystości nadane zostały ordery i odznaczenia państwowe. 31 lipca odbędą się m.in. uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy oraz Apel Pamięci na placu Krasińskich.
Wiele wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia, czyli dzień rocznicy wybuchu Powstania. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00, w godzinę „W” zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom.