24 sierpnia Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości Ukrainy

Opublikowano: 23.08.2023
Ukraina-unsolash-3.jpg
W 1991 roku Rada Najwyższa Ukrainy, reagując na zamach stanu w stolicy rozpadającego się ZSRR, uchwaliła Deklarację Niepodległości, przywracając suwerenne państwo. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona przez naszych sąsiadów od 1992 roku.

24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukraińskiej SSR, na wieść o puczu Janajewa w Moskwie, zdecydowała się ogłosić niepodległość, wyłamując się tym samym z granic radzieckiego imperium, którego krwawa polityka doprowadziła do ludobójstwa na niespotykaną nigdzie indziej skalę. Uchwalenie w tym dniu Deklaracji Niepodległości Ukrainy stanowi jedną z najpiękniejszych kart w dziejach ukraińskiego narodu.

24 sierpnia 1991 r. Ukraina proklamowała niepodległość, a kilka miesięcy później – wraz z Rosją i Białorusią – doprowadziła do rozwiązania ZSRR.

Deklaracja Niepodległości zapoczątkowała zmiany

Ustawa została przyjęta w następstwie zamachu stanu w Moskwie dokonanego 19 sierpnia 1991 roku, kiedy twardogłowi komunistyczni przywódcy Związku Radzieckiego próbowali przywrócić kontrolę Komitetu Centralnego KPZR nad całym ZSRR. W odpowiedzi (podczas specjalnej, 11-godzinnej, sobotniej sesji plenarnej) Rada Najwyższa Ukraińskiej SRR w przeważającej większości zatwierdziła Deklarację Niepodległości. Tekst został w dużej mierze spisany w nocy z 23 na 24 sierpnia.

Ukraińscy komuniści poczuli się zmuszeni poprzeć deklarację niepodległości, aby zdystansować się od zamachu stanu.

Tego samego dnia (24 sierpnia) parlament wezwał do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie poparcia dla Deklaracji niepodległości. Parlament opowiedział się również za utworzeniem Gwardii Narodowej Ukrainy i przekazał sobie jurysdykcję nad wszystkimi siłami zbrojnymi znajdującymi się na terytorium Ukrainy.

W następnych dniach przyjęto szereg uchwał i dekretów: nacjonalizację całego majątku Komunistycznej Partii Ukrainy i przekazanie go Radzie Najwyższej oraz radom lokalnym; amnestię dla wszystkich więźniów politycznych; zawieszenie wszystkich działań KPU i zamrożenie jej aktywów oraz kont bankowych do czasu oficjalnego dochodzenia w sprawie możliwej współpracy z moskiewskimi puczystami; powołanie komisji śledczej w sprawie zachowania najwyższych urzędników Ukraińskiej SRR podczas zamachu stanu; oraz powołanie komitetu do spraw wojskowych związanych z utworzeniem Ministerstwa Obrony Ukrainy.

26 sierpnia 1991 r. stały przedstawiciel Ukraińskiej SRR przy ONZ Hennadij Udowenko poinformował biuro Sekretarza Generalnego ONZ, że jego stała misja w tym zgromadzeniu międzynarodowym, którego Ukraińska SSR była – obok ZSRR – od pierwszego dnia pełnoprawnym członkiem-założycielem, powinna zostać oficjalnie przekształcona na reprezentanta Ukrainy. Tego samego dnia komitet wykonawczy miasta Kijowa zagłosował za usunięciem wszystkich pomników komunistycznych bohaterów z miejsc publicznych, w tym pomnika Lenina na centralnym Placu Rewolucji Październikowej. Komitet wykonawczy zdecydował także, że duży plac w centrum Kijowa zostanie przemianowany na Majdan Nezałeżnosti (Plac Niepodległości), podobnie jak centralna stacja metra pod nim.

Dwa dni później gotowość do służby w Gwardii Narodowej zadeklarowało ponad 200 000 mieszkańców Lwowa i obwodu lwowskiego.

Referendum niepodległościowe i upadek ZSRR

W referendum niepodległościowym 1 grudnia 1991 r. ludność Ukrainy wyraziła szerokie poparcie dla Deklaracji niepodległości, z ponad 90% głosów za i 82% frekwencją. Referendum odbyło się tego samego dnia, co pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie w Ukrainie; wszystkich sześciu kandydatów na prezydenta popierało niepodległość i prosiło wyborców o głosowanie „tak”. Powodzenie referendum zakończyło wszelkie możliwości utrzymania Związku Radzieckiego jako całości, nawet na ograniczoną skalę.

Tydzień po wyborach nowo wybrany prezydent Łeonid Krawczuk dołączył do swojego rosyjskiego i białoruskiego odpowiednika, podpisując Porozumienie białowieskie, w którym stwierdzono, że Związek Radziecki przestał istnieć. Oficjalnie państwo związkowe zostało rozwiązane 26 grudnia.

Dzień Niepodległości obchodzony jest w Ukrainie od 24 sierpnia 1992 roku.

Rosja uznała niepodległość Ukrainy

Polska i Kanada były pierwszymi krajami na świecie, które uznały niepodległość Ukrainy, oba w dniu 2 grudnia 1991 r. Tego samego dnia (2 grudnia) podczas wieczornej emisji programu telewizyjnego Wiesti poinformowano, że prezydent Rosyjskiej FSRR Borys Jelcyn również uznał niepodległość Ukrainy.

Partnerzy