Umowa do dziś stanowi wzór dobrego porozumienia ludzi biznesu z rządzącą administracją.
Umowa Zgierska to gospodarcze porozumienie władz z prywatnymi przedsiębiorcami. Stało się pierwowzorem specjalnych stref ekonomicznych, jakie znamy współcześnie. Dzięki niemu Zgierz, który wcześniej od Łodzi stworzył dobre warunki osadnikom tkackim, może być nazywany kolebką Ziemi Obiecanej.
Dokument z 30 marca 1821 roku miał przełomowe znaczenie dla historii miasta. Powstał w bardzo ważnym momencie i sprawił, że odtąd Zgierz mógł rozwijać się jako nowoczesny ośrodek sukienniczy. Umowa Zgierska była także impulsem dla rozwoju całego regionu.
- Cieszymy się, że to właśnie Zgierz był pierwszym w regionie miastem, oferującym tkaczom dobre warunki życia i działania - wyjaśnia Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski. - Dziś możemy powiedzieć, że Zgierz jest nie tylko dobrym miejscem do życia, ale i miastem przyjaznym dla biznesu. Jesteśmy dumni ze Zgierza.
Obostrzenia pandemiczne spowodowały, że większość zaplanowanych wydarzeń rocznicowych nie odbędzie się - lub odbędzie się tylko online. - Choć w związku z obostrzeniami czas wciąż mamy trudny, nie wyobrażam sobie, abyśmy nie uczcili tak ważnej rocznicy - dodaje Prezydent Miasta Zgierza.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www.umowazgierska.pl
Znajdują się tam ciekawe materiały historyczne oraz współczesne, a także program obchodów rocznicy.